30.04.2020 ,,Zabawy z płynami"
30.04.2020 r. (czwartek)
Temat dzisiejszego zajęcia "Zabawy z płynami".
Cele:
- mierzenie pojemności naczyń,
- zachęcanie do oglądania spektakli teatralnych,
- aktywizowanie procesów poznawczych,
- rozwijanie poczucia rytmu.
1) Karta pracy,cz.4,s.22,
Kolorowanie wystających fragmentów trójkątów na własciwe kolory. Czytanie zdań, skreślanie obrazków niezgodnych z ich treścią. Kończenie rysowania szlaczków.
2) Rozwiązywanie zagadek.
Chociaż kłopoty z wilkiem miała,
wyszła z opresji zdrowa i cała. (Czerwony Kapturek)
Jak się nazywa taki budynek,
w którym zobaczysz scenę, kurtynę? (teatr)
Jaka to dziewczynka pracowita była,
a na wielkim balu bucik zostawiła? (Kopciuszek)
Choć nie są żywe, widzowie im brawa biją,
występują w teatrze, chętnie na nie popatrzę. (kukiełki)
3) Zabawa i ćwiczenia związane z mierzeniem objętności płynów.
Proszę przygotować kilka butelek, np.o pojemności 1 litra, z różną zawartością wody zabarwionej farbą. Butelki są z plastiku, dokładnie zakręcone.
- Określanie, ile wody jest w butelce. Ustawiamy przed dzieckiem zakręconą butelkę z wodą. Pytamy ile wody jest w butelce (dużo, mało). Potem przewracamy butelkę i pytamy, czy jest w niej tyle samo wody. - Ustawienie butelek według wzrastającej w nich ilości wody. Dzieci określają, w której butelce jest najwięcej barwionej wody, a w której - najmniej. Ustawiają butelki według ilośi zawartej w nich wody - od tej z najmniejszą ilością, do tej z największą. Dmuchanie w kolejne odkręcone butelki. Porównywanie dżwięków wydawanych przea butelki. - Zapoznanie z jednostką objętości płynów. Objętność płynów mierzymy w litrach. Pokaz butelki - 1-litrowej i 2-litrowej. Określenie, ile wody się w nich mieści. - Sprawdzanie ilości napojów w dwóch różnych butelkach (jedna jest niska i szeroka, a druga wąska i wysoka) za pomocą wspólnej miary. Dzieci przelewają do szklanki wodę z jednej butelki, a potem - z drugiej butelki i liczą, ile szklanek wody było w jednej, a ile w drugiej butelce. Określanie, gdzie było jej więcej (powinno być tyle samo)
4) Zabawa "Poruszamy się jak...."
Dzieci naśladują ruchy postaci z różnych bajek. Poruszają sie dostojnie jak król i królowa; syczą i szczerzą zęby jak smok; poruszają się sztywno jak rycerze....
5) Ćwiczenia ekspresji językowej pod hasłem "Układamy baśń".
Dzieci same próbują ułożyć własną baśń. Pierwsze zdanie baśni może rozpocząć sie np. Za siedmioma górami, za siedmioma morzami stał zamek.....
6) Karta pracy, cz.4,s.23,
Rysowanie po prawej stronie karty takich samych wzorów, jakie są po lewej stronie.
7) Wymawianie samogłoski: a, o, u, i, e, y ciągle, aż braknie tchu, a potem krótko, robiąc przerwy pomiędzy poszczególnymi dżwiękami.
8) Zabawa mimiczna - "Zaczarujemy miny".
Dzieci z lusterkami siadają w dowolnej pozycji na dywanie. Są zwrócone twarzami w kierunku rodzica, który trzyma czarodziejską różdźkę, za pomocą której, zaczarowuje dzieci, wypowiadając czarodziejskie zaklęcie, np. Czary-mary, jesteście smutni lub chce wam się spać itp.
9) Zabawa rytmiczna "Zumba dla dzieci".
https://www.youtube.com/watch?v=TI-Thsr9VFA Serdecznie pozdrawiam, Hanna Janik