30.03.2020 "Wprowadzenie litery ł-małej i wielkiej, drukowanej i pisanej."

30.03.2020 r. (poniedziałek)
Szanowni Rodzice!
Dzisiejszy temat zajęcia ''Wprowadzenie litery ł-małej i wielkiej, drukowanej i pisanej. https://www.youtube.com/watch?v=ozI7YcVASgo
1.Rozmowa na temat pory roku- wiosny. -Jaka pora roku się skończyła? -Jaka pora roku się zaczęła? 2.Oglądanie obrazków: sasanki ,przebiśniegu, krokusa, bazi wierzbowych itp. nazywanie tego, co przedstawiają.
-Dzielenie nazw obrazków na sylaby. -Dzielenie na głoski nazw: krokus, sasanka, bazie. 3.Słuchanie opowiadania M. Strękowskiej - Zaremby ''Ł jak ławka''

Następnego dnia Atlas znów wybrał się na długi spacer. Poszedł nad leśne jezioro. Tam, na zielonej fali, kołysał się biały łabędź.
„Temu to dopiero dobrze – pomyślał kotek. – Fale wożą go na swoim grzbiecie, a on nawet dziobem nie kiwnie”.
– Przepraszam cię, piękne stworzenie. Powiedz mi, jak się nazywasz – poprosił grzecznie kotek.
Łabędź uniósł białą szyję.
– Zmykaj stąd, łobuziaku! – syknął i odpłynął od brzegu. Atlas był oburzony. – Wcale nie jesteś ładny! – zawołał. – Jesteś brzydki i niegrzeczny! A twoja pierwsza literka musi być najbrzydsza pod słońcem!
– To łabędź, …będź!, …będź! – odezwał się znajomy głos echa.
– To Ł… Ł… Ł! – Ł? Nie znam takiej litery! – zawołał kotek.
– Ale nic mi po niej – dodał.
– Musi być głupia i niegrzeczna jak ten cały łabędź – rozżalił się.
– Nie przesadzaj, lepiej popatrz na swoje łapki – odparło echo.
– Dlaczego na łapki?
Atlas przestraszył się, że znowu zapomniał je umyć.
– Łapki, …apki, …apki! – powtórzyło echo.
– Czy są głupie albo niegrzeczne?
– Ach! – kotek nagle zrozumiał.
– Łapki są na Ł! To musi być wspaniała literka. Łabędź nie jest miły, ale łapki – chodzą, biegają, skaczą i robią tyle pożytecznych rzeczy. Są pracowite i zręczne. A to dopiero odkrycie!
Dziękuję ci, echo!
– Nie ma za co… co! co!
Uradowany Atlas pobiegł do domu. Zmęczony, usiadł na ławce przy ogrodzeniu.
– Poznałem dzisiaj dziwną literkę – rozmyślał głośno. – Jest miła i niemiła jednocześnie. Szkoda, że tylko dwie rzeczy zaczynają się na Ł.
– Co ty powiesz? – zatrzeszczała ławka. – A ja to co?
– Przepraszam – miauknął kotek. – Zapomniałem, że ty też jesteś na Ł. Znasz jeszcze inne wyrazy zaczynające się na tę literkę?
– Oczywiście! – zatrzeszczała ławka i zaczęła tłumaczyć: – Gdyby nie Ł, siedziałbyś na - awce, biegał po -ące, pływał -ódką, jadł -akocie albo popłakiwał kocimi -zami…
– Ojejej! Jak dużo wyrazów! – Atlas złapał się za łepek. – Bardzo dużo jak na ostatnią literkę alfabetu – dodał.
– Ostatnią? W żadnym wypadku! – stwierdziła ławka.
– To w takim razie jaka litera jest ostatnia?
– Dowiesz się we właściwym czasie. A teraz powtórz: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, Ł – skrzypnęła wesoło ławka.
– A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, Ł – powtórzył zmęczony kotek i ziewnął przeciągle. – To łatwe – dodał.
– Tak, ale to jeszcze nie wszystko – odparła ławka. – Tyle literek nie wystarczy, aby budować z nich długie wyrazy i całe zdania. Czeka cię jeszcze wiele pracy, kotku.
− Jakie nazwy na ł poznał Atlas?
− Czy spodobała się mu ta literka?
− Czy to była ostatnia literka alfabetu?

Rozmowa na temat opowiadania. -Jakie nazwy na ''l'' poznał Atlas? -Czy podobała mu się ta literka? -Czy to była ostatnia literka alfabetu?
https://www.youtube.com/watch?v=OmAZquWgp9A 4.Analiza i synteza słuchowa słowa łopata i Łucja. -Dzielenie słowa łopata i Łucja na sylaby. -Dzielenie słowa łopata i Łucja na głoski. Co słyszycie na początku słowa łopata i Łucja ( przypomnijcie sobie co piszemy wielką literą). 5.Podawanie przykładów słów rozpoczynających się na głoskę ''ł'' (łodyga, łuk, łubin...),mających ją w środku (półka, piłka, igła...), oraz na końcu (dół stół, bawół...). -Z ilu głosek składa się słowo łopata i słowo Łucja. 6.Budowanie schematu słowa- łopata, Łucja. (łopata- 6 białych cegiełek) (Łucja- 5 białych cegiełek) 7.Określenie rodzaju głoski. -wypowiadanie głoski ł: długo łłłłyyyy; -wypowiadanie głoski ł króttko: ł ł ł ł... Co możecie powiedzieć o tej głosce?(Jest to spółgłoska) 8. Budowanie modelu słowa: łopata, Łucja. 9. Analiza i synteza słuchowa słowa: łopata, Łucja(dzielenie na sylaby i na głoski), -Pokaz litery ł: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej. -Odczytanie wyrazu łopata, Łucja. 10.Karty pracy, cz. 3, s.62, 63, 64, 65. - Oglądanie obrazka. Określanie co się na nim dzieje. Wskazanie tego, co w swojej nazwie ma głoskę ł. - Czytanie tekstu. - Dzielenie nazw obrazków na głoski. Rysowanie pod obrazkami odpowiedniej liczby okienek. - Czytanie połączeń litery ł z poznanymi literami. Rozwiązywanie wyrazów. - Zmienianie wyrazów- zamieniając wskazanych liter. Odczytywanie nowych wyrazów. - Rozszyfrowanie wyrazów. Rysowanie rozwiązań. - Pisanie litery ł, Ł, po śladach, a potem- samodzielnie. Wcześniej dzieci kreślą kształty liter w powietrzu.
https://www.youtube.com/watch?v=zzUIs6ibLQA

Rysowanie przedmiotów zaczynających się na głoskę ''ł'' mała i wielką w zeszycie ( jeśli zeszyt został 
w przedszkolu to proszę rysować na kartce).
                                                                  
                                                           Życzę zdrówka. Pozdrawiam,
                                                                                                          Hanna Janik