25.05.2020

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH NA DZIEŃ 25.05.2020R .GR.II
CELE:
- Usprawnienie narządów artykulacji głównie języka.
-Doskonalenie prawidłowego sposobu oddychania.
-Wzbogacenie słownika biernego i czynnego.
-Ćwiczenia percepcji wzrokowej i słuchowej.

1. Ćwiczenia oddechowe:
Do butelki plastikowej wrzucamy drobne kawałeczki serwetki bądź papieru ,wkładamy do środka słomkę i dmuchamy pamiętając aby wciągać powietrze nosem. Zobaczycie co się będzie działo w butelce!
2. Ćwiczenia usprawniające narządy mowy: Bajka artykulacyjna "Indianie’’.
Indianie wyruszają ze swojej wioski na polowanie. Żegnają się ze swoimi dziećmi (cmokając całujemy palce prawej ręki) i żonami (cmokając całujemy palce lewej ręki). Wsiadają na swoje konie i jadą (naśladujemy językiem tętent koński, zmieniając brzmienie przez inny układ warg) przez most (usta jak do ,,u’’ i kląskanie), a potem przez prerię (usta jak do ,,i’’ i kląskanie). Konie zmęczyły się (parskanie) i dają znak, że chcą pić: ihaha, ihaha, ihaha. Indianie zatrzymują swoje konie: prrr… prrr … prrr… Konie piją (ruchy języka z dołu do góry, naśladujące picie zwierzęcia). Nagle Indianie ujrzeli zwierzynę i strzelili z łuku. Zbliżała się noc, więc musieli rozpalić ognisko. Nie mieli zapałek. Zaczęli od małej iskierki i musieli mocno dmuchać, żeby ognisko się rozpaliło (dmuchanie w złączone ręce). Upiekli na ogniu zwierzynę i zrobili sobie ucztę (mlaskanie i oblizywanie szeroko otwartych ust). Po pewnym czasie zachciało im się spać (ziewanie) i zasnęli (chrapanie). Rano Indianie zwołali rozbiegane konie : a-e-o, y-u-i (przeciągamy samogłoski). Wsiedli na nie i pojechali przez prerię (usta jak do ,,i’’, kląskanie ), a potem przez most (usta jak do ,,u’’ i kląskanie ). Wrócili do wioski i witają się ze swoimi dziećmi (cmokając całujemy palce prawej ręki).
3. Zabawa ruchowa z pokazem ,, Gramy na instrumentach muzycznych":

Moje ręce chociaż małe, do zabawy są wspaniałe.
(unosimy dłonie)
Palce grają na pianinie,
(ruszamy pacami poziomo, posuwając raz w prawą raz w lewą stronę),
na bębenku,
(klepiemy dłońmi po brzuszku),
mandolinie,
(jedną rękę wyciągamy w bok, łączymy kciuk i palec wskazujący drugiej ręki i szybko przesuwamy je po brzuchu, imitując grę na mandolinie)
na fujarce
(unosimy dłonie na wysokość ust, jedna za drugą, i ruszamy palcami)
na gitarze
(naśladujemy grę na gitarze)
i na wszystkim o czym marzę.
4. Ćwiczenia słuchowe ,,Co to za dźwięk?":
Dziecko siada tyłem, zamyka oczy a rodzic wykonuje ćwiczenia słuchowe typu- porusza kluczami, zamyka drzwi, odkręca butelkę, mlaska, zasuwa zamek u kurtki itp. Zadaniem dziecka jest prawidłowe odgadnięcie dźwięku.

5. A oto ćwiczenie na spostrzegawczość. Postarajcie się odszukać w każdym rzędzie obrazka różniącego się od pozostałych w danym rzędzie a następnie pokolorujcie obrazek.

Ostatnio w galerii