Podsumowanie pracy wychowawczo-dydaktycznej w drugim półroczu

2 Lipiec

W bieżącym roku szkolnym w ramach zadania I wynikającego z Koncepcji pracy przedszkola – kompetencje społeczne dziecka w wieku przedszkolnym we wszystkich grupach wiekowych został opracowany Kodeks Przedszkolaka oraz tablice motywacyjne celem wzmocnienia pozytywnych postaw wobec innych. Stworzone zostały kąciki relaksacyjne „Moje emocje” celem umożliwienia dzieciom miejsca do radzenia sobie z napięciem emocjonalnym oraz kontrolowania swoich emocji. Dzieci naszego przedszkola wzięły udział w projekcie edukacyjnym „Magiczna Moc Bajek”, celem, którego było promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni, jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością. Podczas codziennych zajęć wykorzystywane były elementy innowacji pedagogicznej „Bajka drogą do dziecięcych sukcesów”, której celem jest kształtowanie właściwych postaw społecznych. Ponadto w ramach realizacji pierwszego zadania z Koncepcji pracy przedszkola nauczycielki poszczególnych grup wraz z dziećmi tworzyły historyjki obrazkowe na podstawie opowiadania „Mateuszek na zaczarowanej wyspie”, teatrzyk sylwet na podstawie bajki „Wesoła Ludwiczka”.
Dzieci wszystkich grup wzięły udział w konkursie plastycznym na najładniejszą kartkę świąteczną, w ramach międzygrupowego konkursu „Flaga” wykonały przestrzenną pracę plastyczną, zorganizowany został wewnątrzgrupowy, multimedialny quiz „Jestem bezpieczny”, celem, którego było wykazanie się wiedzą dotyczącą bezpiecznych, właściwych zachowań w różnych miejscach i sytuacjach.
W ramach zadania II wynikającego z Koncepcji pracy przedszkola- „Bawimy się i eksperymentujemy”, którego celem było rozwijanie twórczych postaw dziecka, talentów i zainteresowań poprzez zabawy badawcze i eksperymentowanie, w grupach powstały kąciki badawcze, który zawierał m.in.: słoiczki, butelki, miarki, lupy, szkła.
Dzieci przyswoiły wiedzę w toku doświadczeń i eksperymentów, m.in. „Wulkan”, „Rozkwitający kwiat”, „Gumowe jajko”, „Barwna mozaika”, „Meduza w butelce”, doświadczenia i eksperymenty z wodą, śniegiem, lodem, zasianie fasoli, rzeżuchy, hodowały kryształy, czego celem było wypracowanie u dzieci cierpliwości w oczekiwania na efekt doświadczenia. Zorganizowany został Dzień Wody, Dzień Ziemi, Dzień Lasu, Dzień Drzewa, których celem jest zwrócenie uwagi na konieczność dbania o przyrodę oraz tego, jak ogromne znaczenie maja woda, drzewa, lasy w życiu człowieka i zwierząt.
Realizowane były zadania związane z kodowaniem, m.in. poprzez udział w CodeWeek2020, którego celem było rozwijanie kreatywności, spostrzegawczości i pomysłowości.
W przedszkolu realizowany był w roku szkolnym 2020/2021 Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna Moc bajek” oraz Tydzień Bajek Polskich.
W ramach Projektu „Magiczna Moc Bajek” zostały zrealizowane z dziećmi następujące działania:
- Klucze dobrego zachowania, – kiedy, jak i dlaczego mówię proszę, przepraszam i dziękuję – zajęcia warsztatowe z dziećmi;
- Serduszko dla przyjaciela – praca plastyczna;
- Dzień Postaci z bajek – zorganizowanie balu postaci z bajek, połączonego z głośnym czytaniem bajek;
- Drzewo przyjaźni – wykonanie grupowej pracy plastycznej;
- Dzień Praw Człowieka – co to znaczy, że mamy do czegoś prawo? Podawanie przez dzieci przykładów w oparciu o literaturę podstawowych praw każdego człowieka, np. prawo do wolności, do opieki lekarskiej, itp.
- Magiczne słowa i gesty – kalambury, czy możliwa jest komunikacja bez użycia mowy?
- Fotobudka – wykonanie koleżeńskich, „radosnych” zdjęć z wykorzystaniem gadżetów do fotobudki;
- Nie wierzymy plotce – zabawa w głuchy telefon;
- Jak Pinokio stał się dobrym chłopcem – prezentacja multimedialna – poznajemy historie drewnianego pajacyka;
- Dzień kolorowej skarpetki – zainicjowanie w całej placówce akcji „Załóż kolorowe skarpetki” z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa;
- Na niebiesko dla autyzmu – wysłanie rodzicom filmiku dotyczącego dzieci z autyzmem, zwrócenie uwagi na problem dzieci autystycznych;
- Mądrość – jak to rozumiemy? – oglądanie ilustracji przedstawiających różne niebezpieczne sytuacje, uzasadnienie zachowań dzieci.
Ponadto w trakcie trwania projektu dzieci zapoznawały się, za pomocą środków multimedialnych, z bajkami z dawnych lat.

W przedszkolu realizowano elementy innowacji pedagogicznej „Bajka drogą do dziecięcych sukcesów” autorstwa Pani Doroty Szostak oraz Pani Dyrektor Renaty Szkliniarz. W ramach innowacji realizowane były następujące działania:
- listopad- zapoznanie dzieci z opowiadaniami, wierszami o tematyce patriotycznej w związku z rocznicą odzyskania niepodległości; ponadto dzieci wzięły udział w akcji „Szkoła do hymnu” i wspólnie odśpiewały hymn państwowy, uczestniczyły w uroczystości zorganizowanej przez dzieci gr. V z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę”;
- grudzień zapoznanie dzieci z wierszami, opowiadaniami, bajkami dotyczącymi mikołajek, świąt, dzieci poznały kolędy, pastorałki, dowiedziały się o zwyczajach bożonarodzeniowych;
- styczeń i luty nauczycielki czytały dzieciom wiersze, opowiadania o tematyce bezpieczeństwa w związku z przerwą zimową, zabawami na śniegu, literaturę dotyczącą zwierząt, roślin, wiersze związane z Dniem Babci i Dziadka.
Ponadto każdego dnia nauczycielki czytały dzieciom bajki, baśnie, wiersze, opowiadania, co wzbogacało ich słownictwo, poszerzało ich wiedze o świecie, rozwijało wyobraźnie, pamięć, koncentracje uwagi, kompetencje językowe i rozwijało zainteresowania czytelnicze.
W mijającym roku szkolnym, dzieci wszystkich grup przygotowały występy artystyczne: Jasełeka, Dzień Babci i Dziadka oraz Dzień Mamy i Taty.
Chłopiec z grupy IV wziął udział w międzyprzedszkolnym konkursie recytatorskim „Ziemia – zielona wyspa”, dzieci z grupy IV w konkursie „Moje miejsce – Kielce”, dziewczynka z grupy V w konkursie „Liczymy się dla Polski”, ponadto odbył się konkurs plastyczny „Kielce – moje miasto”, międzyprzedszkolny konkurs plastyczny „Plastuś”, „Kartka dla kombatanta”, oraz „Jestem zdrowy, bezpieczny i ekologiczny”.
Ponadto w placówce odbył się bal karnawałowy, Dzień Pluszowego Misia, Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, Dzień Dziecka, Dzień Pszczoły i inne nietypowe święta.
Pragnąc wzbogacać swoją wiedze, umiejętności oraz poszerzać warsztat pracy nauczycielki korzystały z różnych form doskonalenia zawodowego. W ramach samokształcenia czytały artykuły zawarte w czasopismach pedagogicznych (m.in. Bliżej Przedszkola) oraz na stronach internetowych. Uczestniczyły w różnego rodzaju szkoleniach oraz Radach Szkoleniowych zorganizowanych przez Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach:
- Wykorzystanie w przedszkolu narzędzi i zasobów cyfrowych – praca z dziećmi, współpraca z rodzicami, środowiskiem, dokumentacja pracy nauczyciela;
- Kodowanie z klockami – podstawy programowania w przedszkolu;
- Dlaczego przedszkolaki złoszczą się? – przykładowa interwencja behawioralna;
- Przygody z instrumentami
- „Kwietna, Wierzbna i pachnąca…” – tradycje wiosenne i wielkanocne w procesie edukacyjnym i wychowawczym z palmą w tle;

Szkolenia online, e-konferencji, webinaria:
- Wpływ pandemii na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży;
- Rozwijanie teorii umysłu;
- Wspieranie rozwoju społecznego w czasach pandemii;
- Praca z dzieckiem nieśmiałym;
- Praca nad normami społecznymi;
- Jak przetrwać powrót do szkoły.

Dzieci poszczególnych grup opanowały treści programowe wynikające z zakresu podstawy programowej dla poszczególnych grup wiekowych. Wszystkie dzieci sześcioletnie osiągnęły dojrzałość szkolną.